BLUE DRON MEDIA » Dlaczego dron?


 

Co takiego niezwykłego jest w dronach?

 

  Troszkę historii...


Pierwsze BSP (bezzałogowe statki powietrzne) stosowane były już na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Powszechnie dostępne nafaszerowane elektroniką drony pojawiły się dopiero sto lat później. W 2006 roku powstała firma DJI, która stała się światowym potentatem  (70% rynku) w produkcji dronów, zarówno rekreacyjnych jak i profesjonalnych z najwyższej klasy optyką. Korzysta z niej większość operatorów na świecie, także nasza firma Blue Dron.

 

Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważna dla ludzkości jest fotografia i film. Każdy może się zastanowić jak wyglądałoby jego życie pozbawione tych osiągnięć cywilizacji. Jednak do tej pory fotograf i filmowiec był ograniczony do tworzenia ujęć z perspektywy ziemi. Oczywiście wykonywano ujęcia z samolotów i helikopterów, ale trudności techniczne i ogromne koszty takich przedsięwzięć zawsze były ograniczeniem dla większości potencjalnych klientów marzących o materiale z lotu ptaka.

 

Łatwość i bezpieczeństwo używania dronów (oczywiście w przypadku profesjonalnych pilotów) to jedne z ich najważniejszych zalet. Dron nie potrzebuje lotniska, ani nawet startowiska. Koszty uzyskania materiału fotograficznego i filmowego z drona są wielokrotnie mniejsze niż z helikoptera czy samolotu, dzięki czemu stać już na nie większość zwykłych śmiertelników.

 

  Do czego można wykorzystać drony?


Drony wykorzystywane są w tak szerokim zakresie działalności, że nie sposób ich wszystkich wymienić.

 

Są coraz częściej wykorzystywane w dokumentowaniu najważniejszych w życiu uroczystości, takich jak choćby ślub. Pozwalają tw sposób piękny, dynamiczny i kompleksowy udokumentować wszelkie inne uroczystości, eventy i happeningi, począwszy od prywatnych przyjęć, po festiwale i koncerty i wiece wyborcze.

 

Drony umożliwiają w niepowtarzalny i niezwykle efektowny sposób reklamowanie i promocję swoich usług właścicielom parków rozrywki, parków tematycznych, aquaparków, centrów handlowych, supermarketów, restauracji i karczm, domów weselnych, hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych i schronisk górskich, salonów samochodowych, stacji benzynowych, ośrodków sportowych, stadnin, a nawet aeroklubów i portów lotniczych.

 

Dron to także najlepszy przyjaciel sportu. Nowoczesne drony (z których oczywiście korzystamy w naszej firmie) umożliwiają niezwykle dynamiczne loty z prędkością ponad 70 km/h a także, w rękach profesjonalnego pilota, manewry jakich nie wykona żaden inny pojazd latający. Dzięki temu pozwalają stworzyć niewiarygodną dokumentację meczów, zawodów pływackich, triathlonowych i kolarskich, biegów i maratonów, treningów i zawodów narciarskich oraz snowboardowych, sportów wodnych, regat żeglarskich, skoków na linie i skoków do wody, jak również rajdów motocyklowych i samochodowych.

 

Dron pozwala przygotować bardzo atrakcyjną prezentację nieruchomości, co ogromnie zwiększa szansę jej sprzedaży. W Polsce nie jest to jeszcze powszechna technika, ale na zachodzie, a szczególnie w USA, coraz rzadziej ktoś pofatyguje się zobaczyć drogi dom bez uprzedniego obejrzenia jego prezentacji na stronie dewelopera, biura nieruchomości lub osoby sprzedającej. Równie, jeśli nie jeszcze bardziej atrakcyjnie, prezentuje się działka, lub grupa działek, na sprzedaż, gdy zdjęcia i filmy lotnicze ukazują jej piękne/dogodne położenie (a także, dzięki specjalnym technikom użytym podczas montażu uzyskanego materiału, mogą pokazywać obszar i granice pomiędzy działkami).

 

Drony coraz częściej zastępują ludzi podczas inspekcji infrastruktury techniczno-przemysłowej, takiej jak wysokie kominy, maszty, turbiny wiatrowe, szyby kopalniane, rurociągi, gazociągi, hale, itp. Wynajęcie operatora z dronem jest tańsze niż zatrudnienie specjalistów (w niektórych przypadkach firm alpinistycznych). Ponadto pozwala oszczędzić czas (i to bardzo). Daje możliwości oglądu obiektu na żywo (przez osoby których np. na szczycie komina lub masztu nie ma), a także wykonania wysokiej jakości dokumentacji fotograficznej i filmowej. Niezykle istotnym jest też fakt zapewnienia bezpieczeństwa, bez narażania życia i zdrowia ludzi.

 

Drony są również niezastąpionym narzędziem dla zarządców i wykonawców dróg i autostrad, mostów, zbiorników wodnych i zapór, wyciągów i kolejek linowych, linii energetycznych, jak również dla firm architektonicznych i budowlanych. Z profesjonalnych usług dronem korzystają także konserwatorzy zabytków, archeolodzy, lasy państwowe i zarządy parków narodowych.

 

  Co potrafią drony?


Profesjonalne drony z każdym rokiem potrafią coraz więcej. Mogą latać z prędkością około 100 km/h. Mogą oddalać się na odległość wielu kilometrów. Potrafią (teoretycznie, bo w praktyce ograniczają je przepisy) wznieść się na wysokość wielu kilometrów. Są w stanie same wrócić na miejsce startu w razie utraty kontroli. Mogą samodzielnie wylądować w przypadku wyczerpywania się akumulatora.

 

Dzięki precyzyjnej analizie położenia w czasie rzeczywistym (w oparciu o systemy nawigacji satelitarnej  takie jak GPS czy GLONASS) potrafią zawisnąć w powietrzu bez ruchu. Nie przeszkodzi im w tym nawet wiatr, oczywiście do pewnej prędkości.

 

Drony posiadają na pokładzie najwyższej klasy optykę umożliwiającą śledzenie obrazu na żywo, a także nagrywanie materiału filmowego w rodzielczości 4K oraz wykonywanie zdjęć z na matrycach o rozdzielczości ponad 20 milionów pikseli i czułości umożliwiającej realizację materiału w każdych warunkach oświetleniowych - także w nocy. Posiadają możliwość stosowania filtrów optycznych, a niektóre nawet mają możliwość wymiany obiektywów lub montażu czujników teledetekcyjnych. Kamera zamontowana jest na ultraczułym gimbalu (układzie żyroskopowym) co, w połączeniu z prezycyjnym pozycjonowaniem, zapewnia możliwość rejestrowania najwyższej jakości obrazu.

 

Są relatywnie ciche (jeden z wielu punktów przewagi nad helikopterami). Są też piekielnie zwrotne. Mimo to w rękach doświadczonego pilota są bardzo bezpieczne.